blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Soutěže › Celostátní přehlídka filmové tvorby České vize - Mladé vize › Propozice

fotoNázevCelostátní přehlídka filmové tvorby České vize - Mladé vize
Rok konání2022
Ročník69.
Termín konání16.06.2022 - 19.06.2022
Uzávěrka05.05.2022
AnotaceSoutěž
Místo konáníMalá scéna a Kulturní dům Ústí n/O
OkresÚstí nad Orlicí
StátČeská republika
Webhttp://www.ceskevize.cz

Propozice   Program  Filmy  Výsledky  

Propozice
České vize
69. ročník celostátní přehlídky filmové tvorby
16.–19. června 2022 / Ústí nad Orlicí
www.ceskevize.cz

Přehlídku České vize pořádá z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s Klubcentrem Ústí nad Orlicí. Odbornými partnery přehlídky jsou Český výbor UNICA – Celostátní svaz neprofesionálního filmu a Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu. Přehlídka je realizována za finanční podpory města Ústí nad Orlicí a Pardubického kraje.

I. CHARAKTERISTIKA A POSLÁNÍ PŘEHLÍDKY

České vize navazují na tradici celostátních přehlídek Český videosalon a Zlaté slunce, kterou přitom dále rozvíjejí. Celostátní přehlídka filmové tvorby České vize zastřešuje a rozvíjí dění v oborech filmové výchovy, studentského, nezávislého a amatérského filmu. Usiluje o podporu neprofesionálního filmu ve všech jeho oblastech.

Přehlídka se skládá ze tří festivalových sekcí, které se odlišují cílovou skupinou i postupovým systémem:

Sekce Mladé vize / umělecká rezidence

Sekce je koncipována jako umělecká rezidence, která dává vedle prezentace filmů prostor k vývoji dalších filmových projektů přihlášených autorů, autorek a tvůrčích týmů. Autoři a autorky jsou do této sekce nominováni prostřednictvím samostatně vyhlášené výzvy, ale také z vybraných projektů přihlášených do sekce České vize. Během přehlídky bude tříčlenná porota udělovat kurátorská ocenění vybraným filmům, autoři a autorky však vedle toho dostanou příležitost projít během konání festivalu intenzivní uměleckou rezidencí spočívající v sérii dílen, seminářů a inspirativních setkání.

II. PODMÍNKY ÚČASTI

Do celostátní přehlídky České vize se mohou přihlásit autoři se svými filmy za těchto podmínek:
 • Do sekce Mladé vize se mohou nominovat autoři a autorky bez věkového omezení (viz propozice Mladých vizí).
 • Doporučená délka soutěžního snímků je do 30 minut.
 • Snímek není primárně určen ke komerčním účelům.
 • Autor či autorka se snímkem nesoutěžili v minulých ročnících přehlídky.
 • Na přehlídku jsou přijímány filmové projekty dokončené po 1. lednu 2020.
 • Autor či autorka zašlou snímek v odpovídající kvalitě v elektronické podobě do termínu uzávěrky.
 •  Autor či autorka odpovídají za to, že obsah snímku neporušuje zákony ČR.
 • Autor či autorka souhlasí s vytvořením kopie pro archiv NIPOS-ARTAMA.
 • Přihlášením filmu do soutěže dává autor výslovný souhlas s evidencí svých osobních údajů uvedených v přihlášce do filmové databáze FILMDAT a pro interní archivní potřeby NIPOS-ARTAMA.
Autoři a autorky nominovaných filmů, pedagogové a lektoři budou pozvání jako čestní hosté k účasti na celostátní přehlídce.

III. MLADÉ VIZE

Mladé vize jsou uměleckou rezidencí. Autoři, autorky a tvůrčí týmy se na ni hlásí se svými filmy, ale v průběhu rezidence je kladen důraz také na sérii dílen a seminářů napomáhajících vývoji dalších filmových projektů. Maximální délka přihlášených snímků je 30 minut.

Přihlášení projektů
 • Open Call: do 31. března 2022 bude vyhlášena výzva pro přihlašování projektů do umělecké rezidence. Každý autor, autorka či tvůrčí tandem bude muset zaslat referenční (realizovaný) filmový projekt a námět na projekt připravovaný. Z přihlášených projektů vyberou účastníky dramaturgové Českých vizí.
 • Přímá nominace Českých vizí: dalším okruhem účastníků budou filmaři, kteří své filmy přihlásili do jedné ze pěti postupových přehlídek Českých vizí. Postupující studentské filmy budou automaticky přeřazeny do sekce Mladé vize a dramaturgové Celostátní přehlídky mohou adresně oslovit vybrané autory a autorky s nabídkou účasti na umělecké rezidenci.
Organizace a průběh – rezidence
 • Autoři a autorky vybraných filmů se zúčastní rezidence v Ústí nad Orlicí, která bude věnována workshopům, filmovým dílnám a debatám. Za každý film se mohou účastnit dva zástupci, účast alespoň jednoho zástupce je povinná. Autoři a autorky dostanou kromě zpětné vazby ke svým snímkům možnost rozvíjet v průběhu rezidence nové filmové látky na úrovni námětů, literárních scénářů či storyboardů. K tomu jim bude poskytnut dramaturgický dohled zkušených filmových profesionálů.
 • Autoři a autorky se budou moci přihlašovat prostřednictvím formuláře na stránkách www.ceskevize.cz v sekci Mladé vize – po zveřejnění Open Call. Autor vyplní všechny povinné údaje a zároveň přiloží odkaz na stažení filmu (doporučujeme používat úschovnu nebo jiné portály s delší dobou platnosti odkazu ke stažení) a námět k připravovanému projektu. Vybraní autoři z postupových přehlídek Českých vizí budou vyzváni k zaslání námětu. Všechny výše zmíněné filmy budou soutěžit v přehlídce Mladých vizí, ale pouze autoři, kteří zašlou i námět budou mít od festivalu hrazený pobyt a veškerý odborný program.

IV. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

V případě ekonomických potíží může být program jednotlivých přehlídek omezen nebo může být přehlídka odvolána. Pokud bude na základě protiepidemických opatření týkajících se onemocnění COVID 19 znemožněn prezenční průběh některé z částí postupového systému, bude daná akce přesunuta do online prostoru. Distanční průběh je nazírán jako rovnocenný průběhu prezenčnímu.

Novinky a průběžné informace o přehlídce budou zveřejňovány na www.ceskevize.cz, www.artama.cz, www.filmdat.cz, www.filmvychova.cz.
Zpracoval Jiří Forejt ve spolupráci s dramaturgickým týmem Českých vizí, NIPOS-ARTAMA, leden 2022

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank