blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy
FILMDAT poradna - Téma: Různé - Výpis zpráv:Výpis zpráv:


Taranis Film
Zaregistrován:
07.01. 2008
Název příspěvku:   Cenzura na Filmdatu?
Hezký večer, před nějakými dvěma týdny se na Filmdatu objevil odkaz na sérii článků o festivalu České vize. Článek už není k dohledání. Chápu, že článek byl poměrně kritický k celé soutěži, ale věřím že v konstruktivní rovině. Co vedlo ke stažení tohoto článku? Šlo o nějaký "zásah shora" nebo pouze o shodu technických okolností? Pokud jde o nějakou formu cenzury, byl bych z toho docela smutný a jen by to potvrzovalo, že obsah článků nebyl daleko od pravdy a existuje tu uzavřená komunita, která se brání změně i fakty podložené kritice. Děkuji moc za případné vysvětlení, kontaktem na správce se mi odpovědi nedostalo.
Vloženo: 12.11.2022 22:55:49     


sika
Zaregistrován:
27.02. 2007
Název příspěvku:   Re: Cenzura na Filmdatu?
Obsah uvedených článků se natolik neshodoval s názory redakce FILMDATu, že byl odkaz na něj předčasně stažen. Na mnoho vznesených otázek bylo odpovězeno v článku s panem Forejtem, ale tento článek zřejmě vznikl dříve a tak na ně nijak nereaguje, čímž se pro nás stává tendenčním. Jistě by bylo vhodné na toto téma vést nějaký dialog na úrovni organizací či jedinců, kteří s tím mohou něco udělat či přiložit ruce k dílu i jinak, než psát články tohoto typu. Vzhledem k tomu, že to byl pouze odkaz, tak článek v původním uložišti jistě najdete.
Vloženo: 13.11.2022 15:16:02     


Taranis Film
Zaregistrován:
07.01. 2008
Název příspěvku:   Re: Cenzura na Filmdatu?
Děkuji moc za objasnění.
Vloženo: 13.11.2022 22:15:43     


Taranis Film
Zaregistrován:
07.01. 2008
Název příspěvku:   Cenzura na Filmdatu
Ještě bych si dovolil zareagovat po opětovném přečtení všech souvisejících článků. Rozumím, že Filmdat je soukromá iniciativa a korigování obsahu je právem redakce. Ale jak chcete vést dialog, pokud odlišné názory umlčíte. Autorem článku jsou lidé, kteří jsou rovněž redaktoři, a svou publikační činností se snaží také dělat svou práci, jak nejlépe umí. Každý přispívá svým způsobem, stejně jako recenzent a kritik nemusí být hned filmařem. Sám jsem se řady festivalů účastnil a na České víze přestal jezdit právě z pocitu, který články popisují. Pokud články vznikly po účasti redaktora na ročníku 2021, pak se asi za ty roky příliš nezměnilo. Pan Forejt v interview pak v podstatě jen potvrzuje předloženou kritiku s tím, že situace je těžká, změna chce čas a plány jsou takové a takové (když pominu změny na poli těch nejmladších soutěžních kategorií a vzdělávání mladých, tam se asi věci posouvají). Což ale nic nemění na aktuálním stavu, který předchozí články popisují. Je mi pak líto, že se Vaše názory s hodnocením neshodují, ale neznamená to, že jsou neobjektivní. Jen se na problematiku dívají pravděpodobně z pohledu odlišné věkové kategorie. A to té, která na podobných festivalech mezi návštěvníky nejvíc chybí. A cenzura nebo zavírání očí tomu určitě nepomůže.
Vloženo: 16.11.2022 16:11:52     


sika
Zaregistrován:
27.02. 2007
Název příspěvku:   Re: Cenzura na Filmdatu
Já vám rozumím. A problematiku Nezávislého filmu jsem podpořil tím, že jsem otevřel FILMDAT pro prezentaci portálu UNITEDFILM, přestože sami u nich žádnou protislužbu nemáme. Snad jen kritiku. Pokud nezávislým filmařům nestačí v rámci Českých vizí vlastní kategorie Mladé vize, což si myslím byl dost velký posun směrem k nezávislým filmařům, tak stačí vyvolat jednání na NIPOSu a své představy tam prezentovat a společnými silami to posunout někam ku spokojenosti všech stran. Viděl bych to jako efektivnější způsob, než psát články a plakat na tím, jak je vše špatně. Snad někdo bude mít ty koule a pustí se do této nelehké mise. Sám to osobně podpořím.
Vloženo: 17.11.2022 13:15:12     


Taranis Film
Zaregistrován:
07.01. 2008
Název příspěvku:   Re: Cenzura na Filmdatu
Netuším, v čem mají Mladé vize vazbu na nezávislý film, ale to asi není podstatné. Jen mě opět mrzí, že jediným způsobem, jak se vypořádat s kritikou (a dovolím si tvrdit že oprávněnou a konstruktivní), je opět jen smazat článek. Nikoliv diskuse, nikoliv oponentura, ale prosté odstranění kritiky. Já také tvořím, organizuji... A schytávám kritiku. To je hlavně v kreativních odborech běžné. Ale nesnažím se kritiku umlčet. Práce novináře je sbírat informace a přetvářet je do obsahu, možná i mluvit z duše filmařům, kteří nemají odvahu to říct osobně. Není to žádný pláč. A stejně jako filmový kritik nepůjde dělat dramaturga (až na vyjímky 🙂 smile , tak novinář prostě hlavně píše. A snaží se nabízet i řešení a způsoby, což v těch textech často vidím.
Vloženo: 27.06.2023 16:24:18     


sika
Zaregistrován:
27.02. 2007
Název příspěvku:   Re: Cenzura na Filmdatu
Asi bych se musel opakovat. Co jsem napsal výše platí. Pokud se někde potkáme, rád si s vámi na toto téma popovídám.
Vloženo: 02.07.2023 11:31:06     Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank