blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Komentáře

ke článku: O autorském zákonu
ze dne 22.09.2021, autor článku: Ing. Emil Pražan

Komentář ze dne: 18.11.2021 03:19:50
Autor: Pavel P. Ries (pavel@ries.cz)
Titulek: Re: Autoři jsou jen hudebníci?
Teda Josefe, doufám, že to, co jsi napsal, myslíš v humorné nadsázce, jinak bych si musel myslet, že ztrácíš svou brilantní argumentační schopnost. Samozřejmě, že film, kde je použitá nelicencovaná hudba je i nadále autorským dílem, akorát je nesmysl, aby autor filmu se dělil o tantiémy s autorem hudby, kterou bez licence použil. Pokud YouTube doloží, že k hudbě licenci má, může ve svém filmu používat reklamu, kterou mu YouTube k filmům přiřazuje, pokud autor chce, aby mu jeho filmy takto vydělávaly. Jinak řešit použité záběry jiných autorů je problém. Hudbu dokonale rozpoznává PC inteligence. Rozpoznávat záběry ještě neumí a asi ještě dlouho umět nebude. Ne že by to nešlo, ale jednalo by se o sledování neúměrného objemu dat, což by zahltilo i ty nejvýkonnější servery. Nicméně, pokud někdo zjistí, že jeho záběry někdo použil v jiném díle a prokáže to, bude muset dotyčný čelit porušení autorského zákona. Jistě se žádnému vlastníkovi autorských práv nemůže líbit, aby jeho dílo používal každý, jak si umane a způsobem, ke kterému své dílo neurčil.

A v komerčním a nekomerčním využití hudby je to také jinak, než píšeš. Za pískání melodie na ulici tě jistě nebude nikdo popotahovat a žádat po tobě poplatky, pokud si pískáním melodií nebudeš vydělávat třeba na Karlově mostě s kloboukem na zemi před sebou. Jiná věc je pokud vlastníš restauraci nebo hotel a veřejně tam pouštíš hostům hudbu. To je už komerční využití, neboť tím děláš svoji službu přitažlivější pro hosty a používáš k tomu cizí autorské dílo. A zase, pokud autor hudby není zastupován nějakým kolektivním správcem, musí si neoprávněné použití své hudby ohlídat autor sám.

Suma sumárum, pokud filmový amatér použije u svého filmu nelicencovanou hudbu a ten film použije jen nekomerčně na soutěžích, má Emil Pražan pravdu v tom, že ho žádný kolektivní správce nebude za toto honiti když je to porušení autorského zákona. Případně vyčíslená škoda, kterou autorovi hudby takto způsobil by byla hluboko pod výší soudních poplatků. Jiná situace je, pokud film dá na YouTube a chce u něj povolit použití reklamy. To mu tento kanál nepovolí a přesně mu vypíše, jakou hudbu použil a požádá ho o doložení licence. Když jí nedoloží, nechá mu zde film nekomerčně, s tím, že tantiémy jdou za autorem hudby.


Pro komentování je nutné přihlášení


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank