blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Komentáře

ke článku: Krátce o dramaturgii
ze dne 04.01.2022, autor článku: Ing. Emil Pražan

Komentář ze dne: 09.01.2022 12:50:16     Reagovat
Autor: [PaRi] - Pavel P. Ries (pavel@ries.cz)
Titulek: Děkuji za článek
Emile,

výborně napsáno! Zcela souhlasím. Při své profesionální práci třeba pro televizi jsem si vždy cenil spolupráci s dramaturgem. Jsem autorský typ a tak si většinou píši i scénář a filmy si i předstříhávám. a jak vidím i u kolegů, kteří to mají podobné, stává se nám, že někdy - zaujati svým dílem - málo myslíme na diváka a tehdy je dobré mít za zády dramaturga, který vám ten pohled k němu vrátí. Prostě vám řekne, tady se mi ta sekvence jeví příliš dlouhá a tady by to naopak mohlo být krátké a to, co chcete říci, nesrozumitelné. Jistěže se někdy dostaneme do rozporu, ale je dobré slyšet názor profesionálního dramaturga. Druhou věcí je, do jaké míry je dramaturgům dáván prostor a berou se jejich připomínky vážně. U děl, kde ne, je to mnohdy znát právě už v těch prvních záběrech, jak cituješ pana docenta.

Ještě k těm minutafilmům, o kterých uvádíš, jak jedinečný příklad školení se v dramaturgii je jejich tvorba. Dobře si pamatujeme skvělou soutěž Chebská minuta, která se později - ač nesla i potom stejný název - změnila na filmy se stopáží do tří minut. Myslím, že dnes již soutěž neexistuje. Chebskou minutu jsme měli moc rádi a nevynechali jsme žádný ročník. A dělat filmy s touto stopáží nás hodně vycvičilo právě v přemýšlení nad dramaturgií. Navíc ta povinná krátkost stopáže se nám líbila i kvůli tomu, že šetřila náklady na tehdejší značně drahý filmový materiál, který byl navíc pro kazetové kamery, na které jsme točili, i nedostatkový, protože se dovážel ze Západu. No a jedna kazeta měla stopáž 3 min a 25 s.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank