blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Komentáře


Komentáře k filmu: Výhled
rok natočení: 2007

Komentář ze dne: 02.04.2008 22:13:44     Reagovat
Autor: [godzila] - Petr Jánský (jansky@zsf.jcu.cz)
Titulek: [b]Výhled, tyflopedické vyjádření k populárně-naučnému snímku soudobé české kine
Pavel Pavlík1, Petr Jánský2


1 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra informačních systémů
2 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Zdravotně sociální fakulta, katedra speciální a sociální pedagogiky

S největší radostí, soukromou i profesní, sdělujeme tímto naší veřejnosti následující skutečnost.
Integrační snahy české, speciálně-pedagogické scény mohou nyní zodpovědně hovořit o realizaci dalšího úspěšného kroku, směřujícího k naplnění svých cílů.
Praktická tyflopedie vykročila do světa populárně naučného žánru. Speciálně-pedagogická praxe se tak tudíž stala předmětem kinematografického umění i každodenní kultury běžného života.
V průběhu roku 2007 byl Č.B. vytvořen experimentální filmový projekt ‚Výhled‘, (viz. níže) který se méně obvyklým způsobem ztvárnění pokouší zprostředkovat a zpřístupnit veškerý svůj obsah jakémukoli divákovi.
Termín „jakémukoli“ má v daném kontextu ten symbolicko-praktický význam, že totiž všechna koncepce snímku zpřístupňuje celou jeho náplň divákovi zdravému, i, jakkoli, zrakově znevýhodněnému.
Snímek je originálně navrženým dílem, autenticky zachycujícím a presentujícím zážitky i dojmy skupiny lidí, kteří se dočasně vpravili do životní reality zrakově znevýhodněných jedinců. Protagonisté, záměrně „rekrutovaní“ z řad laických neherců, průběh vizuálního filmu vlastními slovy popisují a zároveň i komentují, čímž vytváří informačně-emotivní kulisu obrazového děje.
Takto vzniká obr

Komentář ze dne: 02.04.2008 22:15:46     Reagovat
Autor: [godzila] - Petr Jánský (jansky@zsf.jcu.cz)
Titulek: dokončení komentáře
Takto vzniká obrazově-zvukový záznam děje, který komentující aktéři sami bezprostředně zformovali svými vlastními autentickými zážitky. Výsledkem tohoto odborně-uměleckého snažení je pak možnost ojedinělého, kulturně-společenského zážitku, rovnocenně dostupného konzumentům zdravým i jakkoli zrakově znevýhodněným.
Tento text není referencí, není recenzí, a tím méně je kritikou zmíněného díla.
Tento text je apelem na širokou i odbornou veřejnost, stran jejího tradičního vnímání kinematografických děl.
Zdraví lidé se vypravili do hájemství slepeckého světa a bezprostředně vyprávějí o tom, co jejich uši, ruce a srdce přinášejí z těchto končin. Z těchto končin lidského neštěstí. Končin účastných i obávaných, končin neblahých lidských osudů a pohnutých životních realit.
Speciální pedagogika se pak takto vypravila do světa umění.
Stezka osudu, kterou utváří lidské neštěstí, se tak prolnula s životními stezkami povznesení ducha a smyslového osvěžení citů, které je pravou podstatou umění a kultury.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank