blank
FILMY
" ( - . 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C Č D Ď E F G H Ch I Í J K L Ľ M N O Ó P Q R Ř S Ś Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Všechny filmy

Komentáře

ke článku: Odešel Adolf Macek
ze dne 05.02.2021, autor článku: Ing. Emil Pražan

Komentář ze dne: 06.02.2021 14:17:24     Reagovat
Autor: [csfv] - Petr Chmela (csfv@seznam.cz)
Titulek: upřímnou soustrast
Teď jsem se to právě dozvěděl. Volal jsem Ádovi minulý a tento týden nejméně 5x, ale nebral mi telefon. Naposledy jsem s ním mluvil, když se vrátil z nemocnice a říkal mi, že tam musí ještě jednou. Áda byl členem předsednictva ČSFV několik let a proto nás o to jeho ztráta mrzí. Vzpomínej Ádo na nás a rodině, za ČSFV upřímnou soustrast.

Komentář ze dne: 07.02.2021 20:30:04     Reagovat
Autor: [donasec] - Martin Škrobák (martin.skrobak@vuos.com)
Titulek: Za Ádou Mackem
Současné šedivé a neradostné časy přinášejí také neradostné zprávy. Jako je ta, že odešel člověk, který po tolika letech známosti už jaksi automaticky patřil do mého života. Kolik, to vím přesně - s Ádou jsme se znali od roku 1987. Členem Východočeského sdružení filmařů byl hned od jeho založení v roce 1993. Pravidelně jsme se také potkávali počátkem devadesátých let na báječných Mikulášských filmových víkendech v Deštném v Orlických Horách, kam vozil i svoji dceru Lucii.

První kameru si pořídili s bratrem v 15 letech, v osmdesátých letech pak založil filmový kroužek v České Skalici, kde točili dokumenty na 16mm film (třeba společně s Rudolfem Zábrahou). Vždy ho zajímaly především různé záludnosti filmové techniky, ovšem plně se toto jeho zaměření projevilo až s nástupem videa a digitálních technologií. V tomto směru byl dobrým rádcem a na toto téma napsal řadu odborných článků do našeho zpravodaje Donašeč dobrých filmových zpráv i do časopisu Videohobby.
To, že byl i dobrý filmař pro mě jednou pro vždy dokázal výborným dokumentem o rodině, která si koupila chátrající zámeček v Úsobí a pustila se na vlastní pěst do jeho rekonstrukce ( Pohádka o zámku; 2002 ).
A nesmím také zapomenout zmínit, že mezi jeho zásluhy patří i digitalizace všech filmů Vladimíra Ruly, známého českotřebovského „celníka Rousseaua“ mezi amatérskými filmaři. Těch filmečků bylo téměř 1600 a archivace zabrala 19 měsíců práce!

V posledních letech mu život ukazoval často neradostné stránky, a tak ho i jeho filmařský koníček určitě držel nad vodou. Naposledy jsem s ním mluvil koncem prosince, to již měl nepříjemné zdravotní komplikace a téměř přestal chodit. A tak jsme v této neradostné době přišli o dalšího kamaráda a také aktivního člena našeho východočeského sdružení filmařů.
Čest jeho památce!
Martin Škrobák, předseda VčVSAFV

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank