Filmy ako svedectvo o zvláštnej pandemickej dobe, ale aj prostriedok úniku do fantazijného sveta, kam problémy všedných dní nedoliehajú: Tak by sa dali pomenovať leitmotívy, ktoré vystihujú tohtoročnú kolekciu filmov v najstaršej súťaži určenej neprofesionálnym filmárom a filmárkam.
29. ročník postupovej súťaže CINEAMA 2021 vyvrcholil celoštátnym kolom a prehliadkou, ktorá sa uskutočnila 3. – 5. septembra v kine Žriedlo v Bardejovských Kúpeľoch.
Výsledky vnútri článku.
Výsledky súťaže
Hlavná cena: Zlodeji koní, Jakub Chochula, Ján Feckanič, Nitra
I. veková skupina: autori do 16 rokov
a. kategória: animovaný film1. miesto: Tri zlaté ruže, kolektív ANIMOsCOOL, Rožňava
2. miesto: Cez encyklopédiu, Nataša Strelová, Spišské Tomášovce
3. miesto: Jazz, kolektív Bosáci, Košice
3. miesto: Alchymista – asteroid, Matúš Zajac, Košice
Čestné uznania: Bacuľaté baletky, Šimon Svitok, Bojnice
Čestné uznania: Raz nájdem svoj kŕdeľ, Barbora Brindžáková, Košice
b. kategória: hraný film
1. miesto: Legenda o Inmarise, kolektív Orange Flamingos, Komárno
2. miesto: Strach, R. Kovačócyová, L. Pestún, R. Kukuková, Cífer
3. miesto: Kyberšikana, Ema Kúšiková, Matúš Dubina
Čestné uznania: Tínedžeri v moci internetu, kolektív ZŠ Hutnícka, Spišská Nová Ves
c. kategória: dokumentárny film a publicistika1. miesto: Deň 67, Maroš Hrehuš, Nová Dubnica
2. miesto: Hlásenie miestneho rozhlasu, Radka Kormaňáková, Nižná (Tvrdošín)
3. miesto: Život podľa mačky, Patri Hallo, Lukáš Zeleňák, Nitra
Čestné uznania: Dlhovekí spoločníci, Hanka Zubová, Borčice
Čestné uznania: Z malého mesta, M. Danišová, S. Sláviková, Nová Dubnica
d. kategória: experiment a videoklip1. miesto: Maska, Nina Hrčková, Martin Barczay, Daniela Mihaličková, Cífer
2. miesto: Každodenný boj, Michal Grutka, Kaplna
3. miesto: Môj film, Katarína Čmaradová, Oreské
II. veková skupina: autori do 21 rokov
a. kategória: animovaný film1. miesto: Nimral, Mária Dobrovodská, Bratislava
2. miesto: Znovu na začiatku, Štefan Vančík, Nitriansky Hrádok
3. miesto: Plný žalúdok, Ingrid Lányiová, Bratislava
Čestné uznania: Problémy s problémami, A. Pátková, V. Valentová, Bratislava
b. kategória: hraný film1. miesto: Príbeh Pankráca Brezáka, Matej Mikloš, Trenčín
2. miesto: Nikdy nie je dosť, Tomáš Bucher, Košice
3. miesto: Jeden z nás, kolektív Ateliéry Levanduľa, Poprad
Čestné uznania: Posledný list, Benjamín Haverla, Martin
c. kategória: dokument a publicistika1. miesto: Bzukot mesta, Maximilián Mravčák, Bratislava
2. miesto: Správa z izolácie, Peter Dolinaj, Valaská Belá
3. miesto: Stojany, zaniknutá dedina, Gréta Galajda, Poprad
d. kategória: experiment a videoklip1. miesto: Spomienky, Antónia Bisová, Poprad
2. miesto: Meditácia, Kristína Kerekešová, Rožňava
3. miesto: Sliepky, Martina Kukučková, Nitra
Čestné uznania: Živá, Igor Trnka, Lok
III. veková skupina: autori nad 21 rokova. kategória: animovaný film1. miesto: Zlodeji koní, Jakub Chochula, Ján Feckanič, Nitra
2. miesto: Etc. 7, Andrej Danóczi, Trenčín
2. miesto: 1 + 1 = 1, Sofia Čepková, Košice
3. miesto: -
b. kategória: hraný film
1. miesto: -
2. miesto: Ulička, Pierre Fabo, Sereď
3. miesto: Bezcitný, Nikola Čabáková, Humenné
Čestné uznania: Záchranár, kolektív EmMiJa, Kriváň
Čestné uznania: Inčučuna (medailón), Ladislav Biznár, Bratislava
c. kategória: dokumentárny film1. miesto: Rodi, Tomáš Bednárik, Stropkov
2. miesto: Železnô, Ján Kuska, Liptovský Mikuláš
3. miesto: Marinka, Ľubor Patsch, Liptovský Hrádok
3. miesto: Kyvadielko, Emil Chlebničan, Kriváň
Čestné uznania: PET kajak projekt, Tomáš Ščepka, Bratislava
d. kategória: publicistika1. miesto: Run of Titans, kolektív RodKa, Močenok
2. miesto: Vlad, Karol Bodó, Dunajská Streda
3. miesto: Prebierka na hôrke, Pavol Piroha, Kysucké Nové Mesto
e. kategória: experiment a videoklip1. miesto: Gloom - Hollow, Tomáš Telepák, Prešov
2. miesto: Kamil Hoffmann – Nektár/Slová, Adam Mogyorosi, Martin
3. miesto: -
Čestné uznania: Rarecase – Dirty Calendar, M. Miklovič, Nové Město n/V
IV. bez určenia veku
a. kategória: minútový film1. miesto: -
2. miesto: -
3. miesto: -
Čestné uznania: Fantázia minimalizmu, Karolína Kurillová, Kluknava
Čestné uznania: Mravcova zvedavosť, E. Ptáčková, P. Pónyová, S. Kocsisová, Z. Jurišová, Komárno
V Bardejove dňa 5. 9. 2021